خداحافظی با HDD؟

ماکروسافت به دنبال این هست که از شر HDD خلاص شود

یک گزارش جدید می‌گوید که مایکروسافت از سال آینده به درایوهای SSD برای بوت کردن در لپ‌تاپ‌ها و دسکتاپ‌های جدید نیاز دارد.

آیا امروزه به خرید یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر جدید با هارد دیسک معمولی فکر می‌کنید؟ به نظر می‌رسد مایکروسافت فکر می‌کند که شما نباید این کار را انجام دهید. این نشان از گزارش اخیر TrendFocus است که ادعا می‌کند سازنده ویندوز از سازندگان سیستم OEM فشار می‌آورد. تا نرم‌افزار را فقط روی درایو بوت SSD نصب کنند. طبق گزارش‌ها، یک ضرب‌الاجل برای سال ۲۰۲۳ تعیین شده است، پس از آن مایکروسافت دیگر مجوزهای ویندوز را به تولیدکنندگانی که قصد فروش لپ‌تاپ و رایانه‌های رومیزی را تنها با هارد دیسک (بجای SSD از HDD) استاندارد دارند، نمی‌فروشد.

طبق مشخصات رسمی توصیه شده، ویندوز ۱۱ از نظر فنی تنها به ۶۴ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی نیاز دارد. تا بدون هیچ دستورالعملی در مورد ماهیت یا سرعت دستگاه ذخیره‌سازی نصب شود. بعید است که تا جایی که کاربران نهایی می‌روند تغییر کند. مایکروسافت سخت تلاش می‌کند تا افراد را نسبت به نسخه‌های قبلی به ویندوز ۱۱ ارتقا دهند و برای کسانی که سخت‌افزار قدیمی‌تری دارند کاری انجام نمی‌دهد.

اما با فرض اینکه گزارش TrendFocus (که توسط Tom’s Hardware مشاهده شده) دقیق باشد، به سختی بی‌سابقه خواهد بود. ویندوز ۱۱ همچنین به یک پردازنده ۶۴ بیتی چند هسته‌ای و یک فریم‌افزار UEFI با بوت امن نیاز دارد (که برای کسانی که به دنبال ارتقا هستند دردسرهایی ایجاد کرده است). هیچ چیزی در این گزارش نشان نمی‌دهد که پشتیبانی از HDD ها به‌عنوان فضای ذخیره‌سازی ثانویه از بین می‌رود. این چیز خوبی است، زیرا برای هرکسی که نیاز به استفاده از فایل‌های ویدیویی یا بازی عظیم دارد، محبوب باقی می‌ماند.

حرف نویسنده

من از تلاش مایکروسافت برای بهتر کردن تجربه ویندوز برای خریداران لپ‌تاپ و دسکتاپ سطح ابتدایی قدردانی می‌کنم. و هارد سریع‌تر قطعاً یکی از راه‌های انجام این کار است، به‌ویژه زمانی که نوبت به زمان راه‌اندازی می‌رسد. اما برای پول من، ای کاش مایکروسافت بر بیش از ۴ گیگابایت رم پافشاری می‌کرد، مقداری از حافظه سیستم که ده سال پیش «پایه» بود. با توجه به اینکه اکثر کاربران پردازنده‌های چند زبانه‌ای و سایر برنامه‌های پرحافظه را اجرا می‌کنند، بسیار بیشتر از وظایف مالیات بر CPU، برای خریداران دستگاه‌های مقرون به صرفه بسیار بیشتر از نیازهای ذخیره‌سازی سریع سود خواهد داشت.